Vücudunuz için hem fiziksel sağlığınız hem de estetik açısından çok önemli olan ağız sağlığını korumak yapılması gereken şeylerin başındadır. Ama sadece fırçalama ya da diş ipi kullanmak bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Hastalıkları ön görebilmek adını sık sık kontrollere gidip muayene olmak yapabileceğiniz şeylerin başında gelir. Aynı zamanda ağız sağlığına dair bilgi edinmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu yazıda, tam bu nokta üzerinde durulmaktadır. Ağız sağlığına gerektiği değeri vermediğiniz zaman bu durum çeşitli hastalık, iltihablanma ve diş kayıplarına yol açabilir. Bunu önlemek adına, düzenli bakım ve kontrollerin yanında, çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmanız gerekmektedir. Bu tedaviler; diş eti tedavisi, kanal tedavisi ya da endodontik tedavidir. Bu tedavilere gerek duyup duymadığınızı ise bu yazıdan yola çıkarak anlayabilirsiniz. Çünkü ağız içi hastalıklarının ya da kanal tedavisi gerekliliklerinin kendine has belirtileri ve tedavi yöntemleri vardır. Bu yazı sayesinde hem bulgular hakkında bilgi edinebilir hem de tedavi sürecinin nasıl işlediğini öğrenebilirsiniz.

Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti hastalıklarını, iltihapları ve dişlerin bağlı olduğu diğer dokulara ait olan hastalıkları kapsayan alana verilen isimdir. Yetişkin dişlerin kayıpların nedenlerindeki en büyük orana periodontal hastalıklar sahiptir. Bu yüzden dişlerin kaybını önlemek ve sağlığına kavuşmasını sağlamak için erken tanı ve erken dönem tedavi çok büyük önem taşımaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri ve Bulguları

“Bakteriyel diş plağı” denilen renksiz ve yapışkan tabaka diş eti hastalıklarının en temel nedenidir. Bu tabaka, hastalık esnasında halk arasında tartar da denilen diş taşına dönüşebilir. Diş taşı ise geçirgen bir yapıdır ve düzensiz bir yüzeye sahiptir. Diş plağının içindeki bakteriler zararlı maddeler salarak diş etinde irritasyon riskini arttırırlar. Bunun sonucunda ise diş etine bağlı olan liflerin yıkıma uğraması söz konusudur. Sonrasında diş etleri çekilmeye başlar ve periodental cepler oluşur. Bu sayede de bakteriler daha derin dokulara ilerleyebilmektedir. Hastalığın ilerlediği bazı durumlarda bakteriler kemiklere kadar ulaşabilirler. Bunun sonucunda da geriye çözüm yolu olarak sadece diş çekimi kalması gibi bir durum söz konusu olabilir. Ama belli başlı belirtilere sahipseniz kliniğimize gelerek tedavinize başlayabilir ve diş kaybını önlemiş olabilirsiniz. Diş eti hastalıklarının bulguları ise şunlardır: fırçalama esnasında diş eti kanaması, iltihablı akıntı, kırmızı ya da hassas diş etleri, nükseden kötü bir ağız kokusu, protez uyumundaki bozulma, dişlerin sallanması ya da dişlerin arasında aralıkların oluşması.

Diş Eti Hastılıkları Tedavisi

Hastalığınızın boyutuna bağlı olarak diş eti hastalıklarının tedavileri farklı türlerde olabilir. Erken dönemde hastalığın tedavisi temizleme ve yeniden şekillendirme ile halledilebilecekken geç dönem tedavilerde cerrahi müdaheleler gerekebilir.

Erken Dönem
İlk aşamada alabileceğini en basit önlem düzenli bir ağız bakımı uygulamak, yani düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmadır. Eğer hastalık söz konusu ise erken dönem tedavide diş üzerindeki plak veya diş taşı giderilmektedir. Bu sayede kök yüzeyi düzgün bir hal kazanmış olur. Bu tedavi sırasında hastalığa sebep olan bakterilerin de yok edilmesi durumu söz konusudur. Erken dönem tedavinin amacı diş etinin dişe tekrar uyumunu sağlamak ve oluşan cepleri yok etmektir. Bu dönemdeki tedavilerin çoğu diş taşı temizliği, plak yok edilmesi ve düzgün bir kök yüzeyi oluşturulması gibi işlemleri kapsar.

Geç Dönem
Geç dönemde hastalıkların giderilebilmesi için cerrahi müdaheleye başvurulabilir. Bu tedavi sırasında yine ceplerdeki diş taşı temizlenmektedir. Bu işlem doğrultusunda cepler yok edilebilmekte ve diş etlerinin daha kolay temizlenebilen bir hale gelmesi sağlanmaktadır.
Bu iki tedaviden herhangi birinden sonra kesinlikte diş hekimi kontrolü altına girilmesi önemli bir noktadır. Aldığınız muayenelerle beraber oluşabilecek diş taşı ya da ceplere karşı önlem alınması gerekmektedir. Yine de hastalıkların geri gelmemesi için her şeyden önce sizin düzenli ve günlük olarak ağız bakımınıza önem vermeniz en önemli noktadır.

Gummy Smile
Gülme esnasında diş etlerinin estetik açıdan normalde görünmesinden daha fazla görünmesi durumu “gummy smile” olarak adlandırılır. Bu gibi bir durum söz konusu olduğunda diş etiği sağlığı, diş etlerinin görünme miktarı ve kemik desteği göz etilerek muayene yöntemi belirlenir. Tedavi yöntemleri arasında, lokal anestezi ile dokuların izin verdiği ölçüde etleri yukarı kaldırmak ya da dudağı aşağıya çekmek vardır. Bu müdaheleler çok uzun sürmeyen küçük cerrahi işlemlerdir.

Kanal Tedavisi veya Endodonti
Endodonti antik Yunanca’da “dişin içi” anlamını taşımaktadır. Endodontist kök kanalı tedavisi üzerine pratik ve teorik eğitimini yapıp doktorasını yapmış olan diş hekimlerine verilen addır. Bu yüzden her diş hekiminin endodontik tedavi yapması mümkün değildir. Endodonti, kanal tedavisinin bilimsel adıdır. Bu yüzden kanal tedavisi anlatımı endodontik tedavinin ne olduğunu da açıklamaktadır.
Yüksek hasarı bulunan dişleri düzeltip kurtarabilmek için kullanılan yöntem kanal tedavisi ya da endodontik tedavidir. Kanal tedavisini kapsayan hasarlar ise dişteki çatlak ya da kırıklar, yanlış tedavi ve onarımlar sonucu sinir ve damarlardaki canlılık kayıplardır. Kanal tedavisi ile kanallarda bulunan enfeksiyon kapmış sinirler temizlenir ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulur.

Kanal Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar
Eğer dişinizdeki çürük dişin sinirine kadar ilerlediyse, dişin sinirini içine alan kırıklar meydana gelmişse, ortodontik tedavi sürecinde uygulanan baskı sonucunda diş canlılığını yitirdiyse, ilerlemiş bir diş eti hastalığınız varsa ya da yüksek yapılmış dolgu  veya proteziniz varsa kanal tedavisi gereklidir. Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu gösteren bazı belirtilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Dişinizde sıcak ve soğuğa karşı bir hassasiyet varsa, özellikle geceleri sebepsiz ağrınız oluyorsa, yemek yeme sırasında ağrılarınız varsa, dişinizde renk değişimi, apse olması gibi durumlar kanal tedavisi gerekliliğinin bulgularıdır.

Kanal Tedavisinin Aşamaları
En kısa tanımı ile kanal tedavisi “pulpa” adı verilen dişin merkezindeki küçük ve ipliksi dokunun, yani dişözünün çıkarılmasıdır. Çıkarılma işleminin ardından boşluk temizlenmekte, şekillendirilmekte ve doldurulmaktadır.  Kanal Tedavisinin aşamaları ise şunlardır: İlk olarak çürük diş temizlenir, kırık olan parçalar alınır ve bir delik açılarak diş sinirlerine ulaşılır. Hastalıklı pulpa çıkarılır ve pulpektomi adı verilen boşluk ve kanallar temizlenir. Sonrasında kök kanalına şekil verilir. Eğer tedavi birden fazla seansı kapsıyorsa seansların arasında kök içi ve kök ucu için pansuman niteliğinde geçici dolgular yapılır. Geçici dolguların çıkarılmasının ardından boşluk ve kanal kalıcı olacak şekilde kök ucuna kadar doldurulur. Kanalların her birine gutta percha denilen konik uçlu kauçuk bir madde koyulur ve yapışkanla yapıştırılır. Son aşama olarak ise dişin üzerine kuron kaplanır.
Kanal tedavisinde hastaya anestezi yapılacağı için ağrı hissetme durumu söz konusu değildir. Ancak tedavi sonrasında özellikle çiğneme esnasında ağrı ve hassasiyet durumu söz konusu olabilir. Tedaviden sonraki birkaç gün hasta antienflematuar ilaç kullanabilir. Normal şartlarda antibyotik kullanma durumu söz konusı değilken ileri derecede enfeksiyon ve hassasiyet durumlarında antiboyitik verilebilir.

Kanal Tedavisi Tekrarı
Doğru yapılan tedavilerin başarılı olma oranı çok yüksektir. Ancak tedavi esnasında tedavi görmemiş ya da temizlenmemiş sinir dokusunun kalması ya da dolguların yeterli yapılmaması durumunda yeni bir tedavi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda mikroorganizmalar tekrar dişköküne ulaşır  ve kırıkların oluşmasıyla tedavi başarız olmuş olur. Eğer sebepsiz ya da yemek esnasında ağrı varsa, kök ucunda kızarıklık ve şişlik durumu mevcutsa gördüğünüz tedavinin başarısız olduğu söylenebilir. Bunun üzerine ikinci bir tedavi de yetersiz kalırsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanır ve cerrahi bir müdahele ile köke ulaşılarak enfeksiyon yok edilir. En son çare ise dişin çekilmesidir.

Kliniğimizde her türlü diş eti hastalıkların tedavileri ve kanal tedavisi yapılmaktadır. Eğer yukarıda açıklanmış olan belirtilerden sizde de varsa ya da ağız sağlığınıza önem verdiğiniz için düzenli kontrole gelmek istiyorsanız kliniğimiz sizin için doğru adres olacaktır. Periodontoloji alanında uzman diş hekimlerimiz ve endodontistlerimiz ile size hizmet verebilmek için buradayız. Unutmayın ki ağız sağlığı, verilen öneminin çok daha üstünde bir özen gerektiren husustur. Bu yüzden kontrol ve muayenelerinizi aksatmamanız gerekir. Kliniğimiz size en sağlıklı hizmeti verebilmek için alanında profesyonel diş hekimleri ile çalışmaktadır. Ağız sağlığınıza kavuşmak artık sizin için çok daha kolay.

Akay Caddesi No:11 Kavaklıdere, Çankaya/Ankara

Hemen Ara

Hemen Ara

444 5 142

E-Posta

E-Posta

info@denthospital.com.tr

7/24 Aktif

7/24 Aktif

Online Randevu