İmplant; yapay diş kökü, genellikle vida şeklinde, eksik dişlerin yerine çenede. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından, implantlar esas olarak titanyumdan yapılır ve yüksek doku uyumluluğu nedeniyle implantların başarı oranı yüksektir. Diş hekimliğinde çok yaygın bir kullanım bulmanın nedeni; Bunun nedeni, bir diş eksikliğinden dişsiz hastalara kadar geniş bir yelpazede kullanılabilmesidir. Bu uygulama, bitişik dişlere herhangi bir müdahale olmadan çalışır. Çiğneme hissi normale en yakın olduğu için, diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı da vardır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplantasyon tedavisi, diğer tedavi türlerine kıyasla en uygun estetik ve fonksiyonel tedavi yöntemidir. Bir implantı tedavi ederken, implant edilecek bölgeye lokal anestezi ile uyuşturulur ve implant 5-10 dakika boyunca yerleştirilir. İmplant çene kemiği ile bütünleşene kadar 1.5-2 ay beklenir (çene kemiği bağlantısı).

Bekleme süresi implantın kalitesinden daha uzun olabilir. Tedavi basit ve ağrısız olduğu için hastanın bu süreçte problemi yoktur. Sonra 2. adıma başlar. Porselen dişler implantlara yerleştirilir ve dişler / dişler 1 hafta ve 10 gün içinde değiştirilir. Sonuç olarak, diş implantlarının tedavisi 2 aya kadar sürer.

Dental İmplantların Tedavisinde Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Diş implantı çok başarılı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, elbette, doktor tarafından başarısızlıkla yapılırsa, implantlar doğru yapılmazsa, tedavinin amacı ticari endişe ise, çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu şekilde yapılan implantlar başarısız sonuçlar elde etmek için bile çalışmazlar. Hastanın ağzında gereğinden fazla implant kullanılması, çeşitli yan etkilere neden olabilir. Doktorun temel amacı, az sayıda implant ile tedaviyi başarıyla tamamlamaktır.

Kemik dostudur. İmplantlar, titanyumun yanı sıra çeşitli malzemelerden de yapılabilir. Bu tür ticari kaygılarla üretilen implantlar daha ucuzdur. Bu nedenle implant ile tedaviye başlamak isteyen kişiler tercih ettikleri merkezi seçmeli ve güvenilir merkezler seçmelidir.

İmplantla tedavi sırasında oluşabilecek çeşitli yan etkiler, implantın doğru kullanılmaması veya titanyum dışındaki bir madde kullanılarak yapılması dışında, genel insan sağlığı durumuyla da ilişkilendirilir. Bir kişinin implantasyondan sonra oral hijyeni sağlaması ve hijyen ve temizliği ihmal etmemesi çok önemlidir. Bu gibi durumlarda, implant tedavisi başarılı olsa bile, uzun vadede çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

Diş İmplantasyonu Nedir?

Diş implantı cerrahi, diş kusurlarını onarmak ve boşlukları doldurmak için yaygın olarak kullanılan bir prosedürdür. Diş etleri üzerindeki çıkarılabilir protezlerin aksine, diş implantları çeneye cerrahi olarak yerleştirilir ve uzun vadeli faydalar sağlar. Aynı zamanda bir protez ve köprüden daha kalıcı bir çözümdür.

Dental İmplant Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hekimliğinde implant tedavisi sonra protez işleminin konvansiyonel tedaviden daha uzun sürer, çünkü çene kemiği karışırsa veya çene kemiği titanyum yapısını kemiğe entegre etmek için çıkarılırsa 2, 5 ila 4 ay sürer. Ancak bu sürenin sonunda elde edilen sonuçlar oldukça keyifli ve çok daha uzun ömürlüdür.

Dental İmplantların Faydaları Nelerdir?

Özellikle yıllarca dişsiz kalan hastaların protezi kemik dokusundaki değişiklikler nedeniyle hareket etmeye başlar ve felçlerini kaybeder. İmplant üzerine yapılan protezler sabit bir taban üzerinde yapıldığı için, ağzını hareket ettiremez veya terk edemezler. Çıkarılabilir protez istemeyen veya kemik dokusunu kaybetmeyen insanlar tarafından kullanılabilir.

İmplant Tedavisi Güvenli Midir?

Bir implant güvenli bir tedavi yöntemidir. İmplantın güvenilirliği ayrıca bunu gerçekleştirecek dişhekiminin bilgi ve tecrübesiyle de ilgilidir. İmplantların ömrü çok uzundur. Birçok marka ömür boyu kullanılacağını bile garanti eder. Günümüzde implantların uzun ömürlü olduğuna inanılmaktadır. Piyasada 45-50 yıldan fazla süredir var olan implant markalarına ek olarak, yeni implant markaları da vardır.

Tüm İmplantlar Aynı Mıdır? Hepsi Aynı Kalitede Midir?

Daha geniş uygulama implantları farklı sınıf ve niteliklerde mevcuttur. Ne yazık ki, büyüyen bir sektörde üretimin taklidi de arttı. Kontrolsüz koşullar altında elde edilen taklit ve sahte implantların kullanımı kemik rezorpsiyonuna yol açtığından, hastalar kesinlikle kullanılacak implantları incelemelidir.

Şu anda 1000 implant yaptırmak isteyen bir kişi Çin, İtalya ve Kore gibi ülkelerde implant üretebiliyor ve üretim sıklıkla kontrol edilmiyor. İmplantı olan hastalar için implantın markasını bilmek çok önemlidir. Kliniklerde, marka bilinmediğinden, dişleri olmayan çok sayıda hasta görebilirsiniz. İmplantların çene kemiği ile birleştiği ancak marka bilinmediği durumlarda, bu implantların çıkarılması gerekir. Bir diğer önemli sorun, implantın MR ile uyumlu manyetik rezonans olmasıdır. MRG, MRI uyumlu olmayan implantı olan hastalarda gerçekleştirilemez.

Her Hasta İmplant Yaptırmaya Uygun Mudur?

Dental implantları kullanabilmek için çenenin kemik yapısı bunun için uygun olmalıdır. Çünkü implantların belli bir genişlik ve yüksekliği var. İmplant yapılacak hastanın kemik yapısı da bu implantı destekleyecek kadar geniş ve yüksek olmalıdır. Hastanın kemik yapısının uygunluğu implantın başarısını olumlu yönde etkiler. Hastada kemik eksikliği varsa, kemik yapısını implantasyon için uygun hale getirmek için kemik enjeksiyonu ve yumuşak doku nakli için bazı teknikler kullanılabilir. İmplant olması gereken hastalar için sağlık problemleri olmadığı sürece, implant varlığı için yaş sınırı yoktur. Bununla birlikte, çok genç durumlarda gençlik dönemini tamamlamak gereklidir.

İmplant Temizliği Önemli Midir?

Evet. Bu çok önemli bir ayrıntıdır. İmplantların ağzınızdaki yabancı cisimler olduğu göz önüne alındığında, fırçalamanın dişleriniz kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz. İmplant temizliği belirli bir eğitim süreci gerektirse de zor değildir. Bununla birlikte, bunun için yeterince zaman kazanmalısınız. Düzenli oral bakımın bu tedavi türünün başarısında en önemli faktör olduğu unutulmamalıdır.

İmplant Tedavisinde Hangi Riskler Gözlenebilir?

Tüm oral veya dış cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerden başka bir risk yoktur. Bu, enfeksiyonun ve alerjilerin erken evrelerinde ve protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde yetersiz ağız hijyeni nedeniyle oluşan iltihaplanmalarla ortaya çıkabilir. Sigara içmek özellikle erken iyileşme sırasında enfeksiyon riskini arttırır.

Kontrolsüz sistemik hastalığı olan kişilerde radyasyon terapisi veya son kemoterapi yapılması sakıncalıdır. Ancak, hastalık kontrol edilirse herkese bir implant yapılabilir. Muayene sırasında yeterli miktarda kemik tespit edilemezse, önce kemik altyapısını oluşturduktan sonra implantları taktıktan sonra ek işlemler yapılabilir.

Dental İmplantların Kullanımı Zor Mudur?

Lokal anestezi altında sadece dental implantın uygulanacağı bölgeyi uyuşturmak suretiyle yapılan işlemler ağrısızdır. Reçete edilen ilaçları ameliyattan önce alarak, işlem sonrası antiseptik gargara kullanarak ve iyi ağız bakımı ile iyileşme süreci sona ermiştir.

İmplantların üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede 2 ay sonra kemikle kaynaşması beklenir ve bunlara porselen kaplamalar uygulanır. Küçük veya yetersiz bir yükseklik varsa, ilave prosedürler uygulanırsa bekleme süresi 6 aya kadar uzatılabilir.

İmplantların Başarısız Olma Riski Var Mıdır?

Çok nadir olmasına rağmen, tüm tıbbi cihazlarda olduğu gibi, implant yetersizliği riski vardır. Çatlaklar, sağlık sorunları, kemik koşulları, zayıf ağız hijyeni ve tütün kullanımı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Düzgün ağız hijyeni ve düzenli diş muayenesi kırıkları önlemek ve implantların ömrünü uzatmak için önemlidir.

Bu SD implantları kırılırsa, küçük çapları ve minimal invaziv özellikleri nedeniyle değiştirilmesi kolaydır.

Çene Kemiği İle Dental İmplant Uyumluluğu

Kullanılan implantın materyali, yapısı ve yüzey yapısı, cerrahi prosedürün steril bir ortamda çene kemiğine zarar vermeden uygulanması ve implant gövdesinin implanta tam olarak uyması için hazırlanması gibi faktörler çene kemiği ile implant.

İmplant Tedavi Süreçleri

1. Dişsiz alt ve üst çene; hasta aşırı kemik emilmesi sonucu protezi kullanamadığında. Protezi tutma oranını arttırmak için implantların üzerine yerleştirilir.

2. Büyük azı dişlerinin kaybı durumunda, arka bölge dişsiz biter; hastaya takılabilen ve takılabilen kısmi bir protez yerine, birkaç implant ile sabit bir köprü takılabilir.

3. Bir diş kaybı durumunda; Bir implant, kaybedilen dişin her iki yanındaki dişleri koruyarak değiştirilebilir.

4. Uzun dişsiz oyuklar; Sabit bir köprü tasarlarken, köprü gövdesinin uzunluğu sorunlu olabilir, böylece köprünün desteği ve dayanıklılığı arttırılabilir, bu da dişsiz alana uygulanması gereken bir veya daha fazla implant ile yapılmalıdır.

Akay Caddesi No:11 Kavaklıdere, Çankaya/Ankara

Hemen Ara

Hemen Ara

444 5 142

E-Posta

E-Posta

info@denthospital.com.tr

7/24 Aktif

7/24 Aktif

Online Randevu