0-16 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan problemleri tedavi etmeyi amaçlayan bilim dalıdır. Diş hekimliği fakültelerinden mezun olduktan sonra, bu alanda uzmanlık eğitimi yapan diş hekimlerine “pedodontist” yani çocuk diş hekimi denir.

Pedodontistler, uygun psikolojik yaklaşım ile çocuğun sevgi ve güvenini kazanarak diş tedavilerini gerçekleştirmeyi amaçlar. Böylece ileride oluşabilecek diş hekimi korkusunu ortadan kaldırarak, çocuğun diş tedavilerine istekli ve uyumlu olmasında önemli bir adım atılır.

Diş hekimine ilk ziyaret, çocuğun ilk diş sürmesi (6. Ay) ile birlikte, en geç 1 yaşında olmalıdır. Sonra her 6 ayda bir kontrol amacı ile diş hekimi ziyareti tekrar edilmelidir.

Pedodonti kliniğimizde yapılan tedaviler;

Koruyucu Uygulamalar

– Ağız Hijyeni ve Beslenme Eğitimi : Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının anlatılmakta, sağlıklı beslenme alışkanlığının gözden geçirilmesi ve beslenme alışkanlığı hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

– Fissür Örtücü (Koruyucu Dolgu) Yapılması: Dişlerin çiğneyici yüzeylerinde bulunan oluklara besin birikimini engellemek, fırçalanmasını kolaylaştırmak ve böylece çürük başlamasını engellenmek amacıyla yeni sürmüş çürüksüz dişlere uygulanan tedavi şeklidir.

– Fluor uygulaması: Diş çürüğünden korunmada etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Diş minesinin yapısını güçlendirip, asit ataklarına karşı koruyarak çürüğün oluşumuna engel olan bir uygulamadır. Jel ve vernik gibi çeşitli formları ve farklı tatları mevcuttur. Çocukların çürük riskine göre 3 veya 6 aylık kullanımları önerilmektedir.

– Yer tutucu uygulaması: Erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan sabit ya da hareketli apareylerdir. Çekilen süt dişi boşluğunun önündeki ve arkadaşındaki dişlerin, kalıcı dişin süreceği boşluğu kapatmaması amacıyla uygulanır. Yapılmaması durumunda ileride diş dizilimini düzeltmek için daha uzun süreli ve maliyetli tedaviler gerekebilir.

Tedavi Edici Uygulamalar

– Dolgu: Dişlerdeki çürük kısmın temizlenerek, diş yapısına uygun materyalle kapatılmasıdır.

– Amputasyon: Süt dişlerinde sinire (pulpaya) yakın olan, derin çürüğe sahip dişlere uygulanan bir tedavidir.

– Kanal tedavisi: Dişi besleyen pulpa dokusunun geri dönüşümsüz olarak iltihaplandığı durumlarda, dişin içindeki pulpa dokusunun temizlenerek yapılan tedavidir.

Diş Travmaları

Düşme, trafik kazaları, spor yaralanmaları nedeniyle meydana gelen diş travmaları, çocuklarda diş çürüğünden sonra en sık karşılaşılan durumdur. Böyle bir durumda hiç zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş kırığı var ise kırık parça saklanılmalıdır; çünkü bu parça dişe tekrar yapıştırılabilir. Diş tümüyle yerinden çıkmış ise, dişin köküne dokunmadan, süt ya da serum fizyolojik içinde muhafaza ederek diş hekimine derhal başvurulmalıdır.

Spor karşılaşmaları sırasında kullanılması amacıyla ağız koruyucuları yapılarak önlem alınabilir.

Protez

Travma ya da çürük nedeniyle meydana gelen diş kayıplarında protez yapılabilir.

Ağız Alışkanlıklarının Tedavisi

Parmak emme, tırnak yeme, diş gıcırdatma-sıkma, ağızda yemek tutma gibi alışkanlığı bulunan hastaların çeşitli apareylerle tedavisini içermektedir. Bu alışkanlıkların erken dönemde ortadan kaldırılmaması, ileride diş ve çenelerde kalıcı deformasyonlar meydana getirebilir.

Akay Caddesi No:11 Kavaklıdere, Çankaya/Ankara

Hemen Ara

Hemen Ara

444 5 142

E-Posta

E-Posta

info@denthospital.com.tr

7/24 Aktif

7/24 Aktif

Online Randevu