Ağız boşluğunda yumuşak dokularla (yanak, damak, dil, dudaklar) ve sert dokular (dişler, kemikler) ile ilişkili tüm rahatsızlıkların lokal anestezi, genel anestezi veya çalışma koşullarında sedatif anestezi ile yapılması işlemleri ağız, diş ve çene cerrahisini ilgilendirmektedir. Bu konuda sadece bu alanda uzman olan diş hekimleri tedavi uygulamalıdır. Çene ve yüz çene cerrahisi bölümünde de bu tedavi hizmetleri kullanılır.
Aşınmış veya gömülmüş dişlerin çıkarılması ve bakımı,
Gerekirse diş implantları ve sinüs kaldırma ve / veya greftlerin (kemik tozu – otolog blok greftler) kullanılması,
Protezi yapmadan önce yumuşak ve sert dokuların ağızda cerrahi olarak yerleştirilmesi,
Ağızdaki kistik veya tümör oluşumlarının (yumuşak, bukkal, damak, dil, dudaklar, kaslar vb.) Ve sert dokularda (dişler, kemikler) tedavisi,
Çene karşısında enfeksiyonların tedavisi,
Diş ve çene kırıklarının tedavisi,
Temporomandibular eklemin hastalıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisi,
Temporomandibular eklem ve çene kırıklarının cerrahi tedavisi,
Çene kemiklerinin ve çevresindeki yumuşak doku defektlerinin rekonstrüksiyonu,
İmplantasyon,
Genel anestezi ve sedasyon altında diş fobili hastaların tedavisi için ağız, diş ve çene cerrahisi destek verir.
20’lik Dişler İçin Ağız Ve Diş Cerrahisi
Yirmi yaşında dişler, protezin arkasında yer alan üçüncü büyük azı dişidir. Genellikle yirmili yaşlarında kalan bu dişler, çene darlığı, buz pateni sapması veya bölgedeki kemik yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı çoğunlukla çene kemiğine kısmen sürülür veya gömülür.
Yirmi yıl önceki kadın ameliyatları, yeni malzemeler ve yöntemler kullanılarak kolayca ve acısız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, 20 yaşındaki kadın çekimleri artık bir kabus değildir. Özellikle bu alanda uzman olan oral, diş ve çene cerrahları için 20 yaşında bir kadın ameliyatı çok basit ve kolay bir ameliyattır.
Entegre Diş Tedavisi
Diş köklerinde veya çene kemiğinin herhangi bir yerinde gelişebilecek standart olmayan patojenik yapılar kistler olarak adlandırılır. Kist operasyonları zamanında yapılmaz ve kist çenede uzun süre kalırsa çene kemiğinde ciddi deformasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, tespit edilen kistler çene cerrahı tarafından en kısa sürede cerrahi olarak çıkarılmalıdır.
Bazı kistler çok büyüktür ve çeneyi kırabilir. Bu nedenle çene cerrahlarımız, kistin neden olduğu kemik kaybını önceden belirlemek için prosedürden önce hacimsel tomografi gerektirir. 3D tomografi ile çene kisti açıkça tanımlanır ve operasyonu daha güvenli şekilde gerçekleştirilir.
İmplantların Nedir? Faydaları Nelerdir?
İmplant; protezlere uygulanan, çene kemiğine ve ona bağlı olan yapay diş kökleridir. Bunlar yapay diş kökleridir; Eksik dişler yerine yapılırlar ve uzun ömürlüdürler. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar, steril bir ortamda, uzman doktorlar tarafından steril bir ortamda çene kemiğini yaklaşık 2-3 ay tutar ve şimdi bu yapay protezleri diş köklerine aktarabilir. Bununla birlikte implant uygulamasını gerçekleştirmek için; Kemik yapısının uygun olması ve diş etlerinin sağlıklı olması çok önemlidir. Bu koşulların implantları desteklemediği durumlarda; Ek kemik operasyonlarıyla implant yapmak ve yüksek başarı elde etmek mümkündür.
İmplant kullanmanın en büyük avantajı; kaybedilen diş veya dişleri kaybetmek yerine, neredeyse tamamen doğal dişlerle aynı kalıcı dişlere sahiptirler. İmplant dişlerinin kullanımı; Uygun koşullarda ve uzmanlar tarafından yapılırsa, uzun yıllar kullanılabilir. Bu süreçte bir kişinin ağız ve diş bakımı yapması da önemli bir rol oynar.
Lazer İmplantasyonu
İmplantlarınız diş etlerini kesmeden ve dikilmeden kemiğe yerleştirilebilir. Kemiği olan implant bir lazerle daha hızlı bağlanacağından, standart bir bekleme süresine gerek kalmadan implant üzerinde daha kısa sürede protez yaparak dişlere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, kalıcı dişleriniz, özellikle estetiğin daha önemli olduğu ön bölgenin implantasyonundan sonra, aynı gün implante edilebilir. Böylece hem görünümünüz hem de konuşmanızda karşılaşacağınız sorunlar önlenecek ve hiçbir zorluk yaşamayacaksınız.
Diş Çekimi Sonrası Uygulanan Prosedürler Nelerdir?
Vurulacak alana yerleştirilen bir tampon kanamayı durdurmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, arabellek yarım saat boyunca ısırmanız gerekir. Ayrıca, çok sıcak yiyecekler, alkollü sigaralar ve ekşi içecekler 24 saat içinde kullanılmamalıdır. Atıştan sonraki gece yüksek yastık ve aspirin ile yatağa konulmalı ve benzer ilaçlar ağrı kesici olarak kullanılmamalıdır. Cerrahi veya zor atış yapıldıysa, periyodik olarak dışardan buz uygulanmalıdır. Buz doğrudan cilde uygulanmamalıdır.
Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yaraya yerleştirilen tampon yarım saat bekletilmelidir.
Ağız su ile durulanmamalıdır.
Çekimden sonra iki saat boyunca hiçbir şey yemeyin, çok sıcak veya soğuk yiyeceklerden kaçının.
24 saat boyunca sigara içmeyin. Sigara içmek, yara bölgesinin pıhtılaşmasına ve yanmasına neden olabilir. Kuru çıkış olarak adlandırılan bu durum, uzun süre ağrıya neden olur.
Hiçbir durumda, çekim alanına dokunmamalısınız ve yaranın alanı emilmemeli ve dökülmemelidir.
Ağrı varsa, mümkünse aspirin dışındaki bir ilaç tercih edilmelidir, mümkünse doktorunuza danışın.
Çekim yeri temiz olmalıdır. Çekimden 24 saat sonra, alan yumuşak bir diş fırçası ile dikkatlice temizlenmelidir.
Küçük bir sızıntı durumunda 6-24 saat içinde kanama normaldir. Ancak, aşırı kanama varsa veya bu süre aşılırsa, diş hekiminize danışmalısınız.
Benzer şekilde, uzun süreli ağrı ödemesi durumunda, doktor bilgilendirilmelidir.
Çene Kistini Tedavi Etmek Gerekir Mi?
Çenelerdeki kistler genellikle dişler tarafından taşınır. Diş kökü etrafında oluşabilen bu kistler, tedavi edilmezse büyük boyutlara ulaşabilir. Kökün sonunda kisti olan hastalarda, tedavi için diş çekimi yeterli değildir. Diş uzatılırsa ve kist kemikte kalırsa, bu kist büyümeye devam eder ve büyük hacimlere ulaşır. Bu, çok sayıda dişin de çıkarılması gereken bir duruma yol açabilir.
Hangi Koşullar 20’lik Dişlerin Çıkarılmasını Gerektirir?
Ağzımızdaki son dişler üçüncü azı dişidir. Genellikle 17 ila 25 yaşları arasında başlar. Doğru pozisyonda hareket ederlerse ve çevresindeki dokuya zarar vermezlerse, bu dişi tutmak zarar vermez. Çene kemiğine bağlı yanlış kaynaşmış bir diş gelecekteki hasarlar göz önüne alınarak çözülebilir. Diş kemerinde boşluk olmaması durumunda, diş dişeti kemiğine ve diğer bitişik diş bariyerlerine yerleştirilebilir.
Ortognik Cerrahi Nedir?
İnsanlarda çene cerrahisi olarak bilinen ortognatik tedavinin amacı, dişlerin ve çenelerin en iyi konumda olmasını sağlamaktır.
Çenenin ucunun ileri veya geri olduğu durumlarda,
Alt çene ön, arka, sağ veya sol,
Alt çenenin bir kısmı veya tamamı tam olarak gelişmemişse,
Benzer şekilde, üst çene öne, arkaya, sağa veya sola olduğunda,
Üst çenenin gelişiminin tamamlanmadığı durumlarda,
Dişlerin ve ağzın iskelet yapısı durumunda,
Hastalarda konuşma bozukluğu olması durumunda çene üzerindeki operasyonlar, yani ortognatik cerrahi uygulanması gerekir.
Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi ortognatik işlemlerde erken müdahale çok önemlidir. Bu nedenle, bir kişi yukarıdaki maddelerden en az birine sahipse, bir dişçiye danışmalı ve tedavi görmelidir.
Ortognik Cerrahi Nasıl Uygulanır?
Her şeyden önce, tedavi hastanın problemine göre oluşturulur. İşlem sırasında, sadece alt çeneye değil, aynı zamanda alt ve üst çeneye de müdahale edebilirsiniz. Ortodontik tedavi sırasında ve tedavi sırasında alt çenede bir işlem gerçekleştirilir. Operasyonun süresi, bozukluğa bağlı olarak aynı çenede olduğunda yaklaşık 1.5-3 saattir ve 2-3 gün hastanede kalmalıdır. 6 ay sonra, tam bir iyileşme ve gelişme görülür.
Bazı hastalarda ameliyat gerekmeyebilir. Hastanın sorunu ortodontik tedavi ile çözülebilecek bir aşamadaysa, bu hastalar için ameliyat yerine diş telleri ve destekleyici önlemler kullanılır.
Estetik Ve Fonksiyonel Sorunlar
Ağız ve dişler yüzün ortasına yerleştirilmiştir ve hafif bir kusur bile oldukça belirgindir. Böylece hasta bu kusuru kafaya çok fazla koyar ve kendine olan güvenini kaybeder. Sosyal ve iş hayatında çok zor ve iletişimden uzak duruyor. Ortognatik cerrahi kesinlikle bu eksiklikleri giderir ve kalıcı bir çözüm sunar. Bu anlamda hem estetik hem de fonksiyonel çözümler sunan ortognatik cerrahi hasta için çok faydalıdır.

Akay Caddesi No:11 Kavaklıdere, Çankaya/Ankara

Hemen Ara

Hemen Ara

444 5 142

E-Posta

E-Posta

info@denthospital.com.tr

7/24 Aktif

7/24 Aktif

Online Randevu